System gry w ruletkę, którego nazwa przypomina nazwę dojrzałego sera francuskiego, jest bardzo prosty i stosowany przede wszystkim przez graczy, którzy nie chcą ryzykować zbyt wiele i wolą grać ostrożnie. System gry dostał imię po swoim wynalazcy, znanym francuskim matematyku i fizyku Jean-Baptiste le Rond d‘ Alembert.
Zasady gry w systemie d’Alembert
System d’Alembert należy do niezbyt skomplikowanych systemów gry. Po dogłębnym przeanalizowaniu, przypomina sławny system Martingale, jednak uwaga, pozory mylą. Jak wcześniej wspominaliśmy, gra w omawianym systemie charakteryzuje się dużą ostrożnością.
Zasada działania systemu opiera się na obstawianiu danego zdarzenia ze stosunkiem wypłaty 1:1 (najczęściej czerwona/czarna albo parzysta/nieparzysta). Wybierz po prostu swój zakład, którego się będziesz trzymać, a potem tylko zmieniaj wysokość stawek.
Grę w ruletkę rozpocznij od obstawienia zakładu jednym żetonem. W przypadku porażki, kolejną stawkę zwiększ o jeden żeton. W przypadku wygranej, stawkę obniż o jeden żeton. Dzięki tej prostej strategii w przypadku zwycięstwa wygrasz wyższą kwotę niż tą, którą byś stracił w przypadku przegranej.
Przykład gry
Działanie systemu D’Alembert najlepiej wytłumaczymy na przykładzie. Wybieramy sobie np. czarny kolor i stawiamy tylko na niego, a wygląda to następująco:
- Stawka 1 żeton na czarny. Przegrana.
- Stawka 2 żetony i znowu przegrana. Na koncie mamy – (minus) 3 żetony.
- W następnej rundzie stawiamy 3 żetony i znowu przegrana. Stan konta -6 żetonów.
- Stawiamy 4 żetony i wkońcu udaje nam się wygrać. Jesteśmy ciągle w minusie, ale już tylko -2 żetony.
- Stawiamy 3 żetony i udaje nam się wygrać. Karta się odwróciła, stan konta jest +1 żeton.
- Stawiamy zatem 2 żetony i wygrywamy. Stan naszego konta to +3 żetony. Przy czym liczba zwycięstw i porażek jest podobna.
Wady systemu d’Alembert
Jak każdy system gry w ruletkę, również system d’Alembert posiada swoje minusy. Wymaga więcej cierpliwości, a na początek gry wyższy pakiet żetonów. Jeżeli już na początku spotka Cię seria porażek, to bardzo szybko możesz się dostać do negatywnej spirali finansowej. Da się tego oczywiście uniknąć. Na początek przygotuj średni pakiet żetonów, a w ten sposób ograniczysz swoją stratę w przypadku wystąpienia złej serii.
Patrząc globalnie, system d’Alembert jest bardzo popularnym systemem, przede wszystkim wśród okazjonalnych graczy, którzy bardzo starają się chronić swój budżet. Dla nich strategia ta przedstawia rozsądny poziom ryzyka i perspektywę małej straty, o ile będą w stanie trzymać się jej reguł. Zachęcamy do kombinowania tej strategii z innymi.